piątek, 17 kwietnia 2020

Bawełniane maseczki ochronne profilowane


Od ponad miesiąca, w związku z pandemią koronawirusa, szyję i rozdaję potrzebującym bawełniane maseczki ochronne. Do tej pory uszyłam ponad 300 maseczek z zakładkami, o których pisałam w tym poście. Maseczki z zakładkami szyje się dość łatwo, nie jest potrzebny żaden wykrój, można w nich zrobić specjalną kieszonkę na wymienny filtr. Jednak nie są to maseczki wygodne do noszenia, ponieważ gdy gumki są odpowiednio dopasowane, to maseczka dotyka do nosa i ust, co utrudnia oddychanie. Poluzowanie gumek powoduje zsuwanie się maseczki z nosa.


Szukałam jakiejś alternatywy i tak trafiłam na chińskiej stronie na wykrój maseczki profilowanej. Uszyłam prototyp i okazało się, że chociaż maseczka trochę przypomina kaganiec, to jest o wiele wygodniejsza w noszeniu, bo nie przylega do ust i zapewnia większą swobodę oddychania.


W sieci pojawiło się wiele wykrojów na tego typu maseczki, ale dla mnie najlepszy okazał się e-wykrój Burdy. Wykrój ten jest darmowy, w formacie pdf do wydrukowania, zawiera szablon w czterech rozmiarach i instrukcję szycia.


Maseczki mają po bokach tunele do wciągnięcia gumki. Takie rozwiązanie daje możliwość indywidualnego dopasowania długości gumki oraz jej szybką wymianę.

 
 

Część maseczek uszyłam z podwójnej tkaniny bawełnianej, a część z dodatkową, trzecią warstwą w formie kieszonki na filtr.A Wy szyjecie maseczki? Macie jakiś swój wypróbowany model? Szyjecie tylko z tkaniny bawełnianej czy również z innych materiałów? Ponieważ obowiązek noszenia maseczek ma potrwać dłużej, szukam wykroju idealnego, który pozwoli w miarę bezpiecznie i komfortowo "wyjść do ludzi". 


Pozdrawiam serdecznie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz