sobota, 4 kwietnia 2020

Bawełniane maseczki ochronne z zakładkami


W związku z pandemią koronawirusa pojawiło się ogromne zapotrzebowanie na maseczki ochronne. Maseczek brakuje nawet dla personelu medycznego, a co dopiero dla "zwykłych ludzi".

Zdania na temat konieczności noszenia maseczek są podzielone. Jedni uważają, że maseczki powinni nosić tylko osoby chore, żeby kaszląc czy kichając nie zarażać otoczenia. Inni uważają, że maseczki powinni nosić poza domem wszyscy, bo można być bezobjawowym nosicielem i nieświadomie zarażać ludzi. Ja jestem zdania, że moja maseczka chroni Ciebie, a Twoja mnie. Dlatego od kilku dni szyję maseczki ochronne i rozdaję je rodzinie, znajomym, sąsiadom i współpracownikom.Wyszywam po kolei swoje zapasy tkanin bawełnianych. Newralgicznym elementem jest gumka, którą coraz trudniej zdobyć. Znajomi podrzucają mi znalezione w domach zapasy, przydaje się każdy kawałek.


Zdecydowałam się na prostokątne maseczki z trzema zakładkami i wszytymi gumkami zakładanymi za uszy. Maseczki są dwuwarstwowe, od wewnętrznej strony mają kieszonkę, w którą można włożyć chusteczkę higieniczną albo kawałek ręcznika papierowego, tworząc dodatkową warstwę ochronną. 


W sieci pojawiło się wiele tutoriali, na youtube można znaleźć filmiki pokazujące jak uszyć takie maseczki. Poniżej podrzucam Wam kilka linków:


Ja szyję maseczki z prostokątów o wymiarach 22 x 20 cm (męskie) i 20 x 18 cm (damskie). Tył to dwa prostokąty o wymiarach 22 x 11 cm (lub 20 x 10 cm), zszyte wzdłuż dłuższego boku, z pęknięciem tworzącym kieszonkę. Tak przygotowane elementy złożone prawą stroną do prawej zszywam dookoła jednocześnie wszywając gumki. Przez pęknięcie z tyłu odwracam maseczki na prawą stronę. Teraz stębnuję maseczkę dookoła, układając na krótszych bokach po 3 zakładki. Ostatni etap to zapracowanie zakładek i maseczka gotowa :)
W ciągu tygodnia uszyłam prawie 200 maseczek i ciągle potrzeba więcej. Będę więc szyła dalej.
Oczywiście maseczka spełni swoje zadanie, jeśli będzie się przestrzegać pewnych zasad:

W celu prawidłowego użytkowania masek ochronnych i zmniejszenie ryzyka przenoszenia koronawirsua WHO zaleca:

 • przed założeniem maski umyć ręce wodą z mydłem lub płynem dezynfekcyjnym na bazie alkoholu;
 • zakryć maską usta i nos, upewniając się, że dobrze przylega, a więc nie ma przerw między twarzą a maską;
 • unikać dotykania powierzchni maski podczas jej noszenia – jeśli do tego dojdzie, należy umyć lub zdezynfekować ręce;
 • wymienić maskę na nową, gdy ta obecnie noszona stanie się wilgotna – nie wolno używać ponownie maseczek jednorazowych;
 • zdejmować maskę, zaczynając od tyłu (nie dotykać frontu maski);
 • po użyciu natychmiast wyrzucić maskę do zamykanego pojemnika na śmieci i umyć ręce wodą z mydłem lub środkiem dezynfekcyjnym.

Maseczki bawełniane po zdjęciu najlepiej włożyć do wcześniej przygotowanego woreczka foliowego. Po przyjściu do domu wyparzyć lub wyprać maseczkę, uprasować żelazkiem z parą i włożyć do czystego woreczka. W ten sposób maseczek można używać wielokrotnie.


Pozdrawiam serdecznie i bądźcie zdrowi!

3 komentarze :

 1. Piękne i twarzowe, ja wczoraj też pojechałam z maseczkami hurtowo.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzień Dobry, wiem, że to nie na temat, ale proszę o pomoc odnośnie wydruków wykroju z pliku pdf ze strony http://leko-mail.ru/mod-p.php. w 2013 roku pokazała Pani sukienkę w róże i dlatego tam trafiłam. Od trzech dni usiłuję zrobić konstrukcję podstawową sukienki na moje wymiary. Dziękuję za link, ale nie wiem jak wydrukować wykrój. Z góry dziękuję i życzę zdrowia. Elżbieta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Elżbieto, podejrzewam że masz problem, bo próbujesz wydrukować wydruk płatny. W takim przypadku otrzymujesz na maila tylko miniaturę wykroju. Napisz do mnie maila, bo tu w komentarzu to za dużo pisania.

   Usuń