czwartek, 29 czerwca 2023

Zestaw turkusowych misek z koronkowym wzorem

 

Jak widać po moich poprzednich postach, upodobałam sobie ostatnio szkliwa w turkusowych kolorach 💙 Dekoracyjna misa z "falbankami" i trzy miski na stopkach też mają wnętrza, które wypełnione są różnymi rodzajami turkusowych szkliw. 

W tym zestawie misek oprócz turkusowych szkliw wewnątrz, użyłam też szkliwa w kolorze pomarańczy i na wewnętrznej krawędzi i transparentnego szkliwa miodowego oraz brązowej angoby na zewnątrz.

Zestawienie koloru turkusowego z pomarańczowym wydaje się nieoczywiste, wybrałam te kolory intuicyjnie. Dopiero później sprawdziłam, że te dwa kolory występują w kole barw dokładnie naprzeciwko siebie, są więc kolorami komplementarnymi. Połączenie takich kolorów powoduje, że wydają się one bardziej intensywne niż każdy kolor z osobna.

Użyłam turkusowych szkliw efektowych wewnątrz miski, które spływając podczas wypału, "pociągnęły"  za sobą w dół pomarańczową obwódkę na górnej krawędzi miski. Bardzo mi się ten efekt podoba 😊

 

Miski ulepiłam inaczej niż zazwyczaj. Wnętrze miski - formy wyłożyłam folią spożywczą, a na folii ułożyłam serwetę szydełkową. Z rozwałkowanego płata gliny odrywałam dość duże kawałki  i wylepiałam nimi wnętrze miski. Nie wyrównywałam górnych krawędzi, zatarłam tylko i wygładziłam miejsce łączenia kawałków gliny wewnątrz miski.

Dopiero po wypale na biskwit pokryłam wzór koronki na zewnątrz miski angobą, przemyłam wodą, ścierając jej nadmiar z wypukłych powierzchni i po wyschnięciu pokryłam półtransparentnym miodowym szkliwem. 
Miski są trzy - duża miska ma średnicę 22 cm i wysokość 10 cm, dwie mniejsze miski są tej samej wielkości, mają rozmiar: 12 cm średnicy i 6 cm wysokości.Miski lepiłam z myślą, że będą prezentem urodzinowym dla pewnej osoby. Ale tak mi się podobają, że postanowiłam zostawić je sobie. Na prezent na pewno zdążę jeszcze ulepić coś nowego  😂
 

Glina G&S nr 474, szkliwa proszkowe TC Craquele Turkus, TC 8550 Santa Lucia,  CQ 251904 Kita Witalisa, TC 7903 Miodowobrązowe

 

Pozdrawiam serdecznie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz