sobota, 6 października 2018

Domek - stoper do drzwi (szablon do pobrania)
Masz problem z przeciągami, trzaskającymi drzwiami, a może po prostu otwarte drzwi same się zamykają? Może warto pomyśleć o uszyciu ciężarka, który postawiony przy drzwiach zapobiegnie ich zamykaniu? Oczywiście można kupić gotowe stopery, ale ja wolę sobie uszyć taki ciężarek - jedyny i niepowtarzalny, po prostu mój :)  

Ponad 4 lata temu uszyłam sobie sowę - stoper do drzwi. Sowa przez te lata bardzo dobrze mi służyła, ale niestety straciła już świeżość i dobry wygląd... Potrzebowałam nowego stopera i tym razem uszyłam sobie domek :)

Wykrój narysowałam sama, a do uszycia domku użyłam resztek bawełnianych tkanin, filcu haftowanej tasiemki i kilku drewnianych guzików.


Najpierw przygotowałam sobie tkaniny - zrobiłam tzw. kanapkę układając bawełnę, na niej polar i wierzchnią warstwę bawełny. Całość przepikowałam w przecinające się fale i dopiero z tak przygotowanego materiału wykroiłam poszczególne elementy domku. Dzięki trzem warstwom i pikowaniu uszyty domek jest sztywniejszy i ładniej się układa.


Z filcu wycięłam ramy okien i drzwi, naszyłam w wybranych miejscach na ścianach domku. Wyszyłam muliną kontury okien i drzwi, łodyżki kwiatów i liści.


Doszyłam dach do ścian domu naszywając jednocześnie dla ozdoby haftowaną tasiemkę. Zszyłam górną krawędź dachu wszywając komin, który będzie uchwytem służącym do przenoszenia stopera. I dopiero wtedy wszystkie elementy domku zszyłam w całość. 


W bocznym szwie zostawiłam niewielki otwór, przez który zszyty domek odwróciłam na prawą stronę. Przez ten otwór przy pomocy lejka wsypałam ponad dwa kilogramy ryżu, a następnie zaszyłam otwór ręcznie ściegiem krytym. I dopiero na końcu przyszyłam drewniane guziki - kwiatki, motylki i ptaszka na kominie ;)


 
Domek jest ciężki, stabilny i mam nadzieję, że posłuży mi przynajmniej tyle lat co sowa. 
Edit 8.10.2018
Jeśli ktoś z Was chciałby sobie uszyć podobny domek, to może do tego celu wykorzystać szablon, który zamieszczam poniżej. Szablon można wydrukować i powiększyć do odpowiedniego rozmiaru.


Pozdrawiam serdecznie

6 komentarzy :

 1. Jestem pełna podziwu dla Twoich umiejętności i pomysłowości- domek cudowny!

  OdpowiedzUsuń
 2. Sowa była urocza a domek jest jeszcze piękniejszy:) Nie uemiem tak szyć ale czasem coś wyjdzie, a że miałam potrzebę, bo w przedszkolu, w którym pracuje jedne drzwi były bardzo niesforne, też uszyłam sowę. Oczywiście, najprostszą z możliwych ale wyszła całkiem ok:) I dzięki Tobie:) Dziękuję za inspirację:) uwielbiam Twojego bloga:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo pomysłowe, dziękuję za szablon i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ba Ma uszyjesz domek? Pochwal się koniecznie! Również pozdrawiam :)

   Usuń