poniedziałek, 18 czerwca 2018

Przeróbka rosyjskiego wykroju sukienki na letnią bluzkę


Na upalne lato uszyłam sobie bluzeczkę z fajnej lejącej i chłodnej w dotyku tkaniny. Nie mam pojęcia jaki jest jej skład, ale na pewno zawiera domieszkę wiskozy.

Do uszycia tej bluzki użyłam wykroju sukienki z rosyjskiej strony leko-mail.ru. W modelu nr 4316 spodobały mi się raglanowe półrękawki. Wykorzystałam tylko części, które na schemacie poniżej zamalowałam na niebiesko.


Dodatkowo zlikwidowałam pionowe cięcie na plecach, przód i tył poszerzyłam po ok. 15cm odsuwając wykrój od linii złożenia tkaniny o ok. 7cm. W główce rękawa zlikwidowałam zakładki, jednocześnie ją poszerzając. Po wciągnięciu gumki dało to fajny efekt bufki.
Zamiast oryginalnego odszycia zrobiłam tunel, przez który wciągnęłam płaską gumę szerokości ok. 0,5cm. Długość gumy ustaliłam tak, żeby uzyskać satysfakcjonującą wielkość dekoltu. Gdybym z przodu zrobiła małe pęknięcie i wciągnęła sznureczek, to mogłabym regulować wielkość dekoltu odpowiednio ściągając bądź luzując sznureczek. Gumka daje jednak możliwość noszenia tej bluzeczki również na styl hiszpański. Po opuszczeniu rękawków i odsłonięciu ramion mamy bluzkę typu "Carmen" :)

Podkrój pachy odszyłam pliską ze skosu, żeby uzyskać ładne wykończenie. Zastanawiałam się jeszcze nad wszyciem gumki w okolicy talii, ale ostatecznie zdecydowałam się pozostawić bluzeczkę luźną. Gdybym chciała podkreślić talię, to mogę założyć wąski paseczek :)


Ponieważ moja letnia szafa świeci pustkami, a ja nie lubię i nie potrafię kupować gotowych ciuchów, zostałam poniekąd zmuszona do uszycia nowych ubrań. Jest więc szansa, że niedługo pojawią się na  blogu nowe wpisy i nowe "uszytki" :)
Pozdrawiam serdecznie

3 komentarze :

  1. Witam ! bardzo ładna bluzeczka, proszę o pomoc w pobraniu wykroju z tej strony bo przerasta to moją znajomość języka rosyjskiego. Pozdrawiam Ania

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aniu, napisz do mnie maila. Tu w komentarzu byłoby za dużo pisania, w mailu opiszę Ci co trzeba zrobić krok po kroku.

      Usuń