sobota, 18 listopada 2023

Ceramiczny karmnik dla ptaków

 

Dla ptaszków, które zimują w moim ogrodzie ulepiłam ceramiczny karmnik. Ma kształt dużego jajka (zresztą duże styropianowe jajo posłużyło mi jako tzw. kopyto, czyli forma do jego zrobienia). Po obu stronach wycięłam dwa dość spore okna, przez które ptaki swobodnie przelatują. Góra karmnika jest osłonięta tak, żeby nie napadał do środka deszcz czy śnieg.

 

Daszek karmnika tworzą trzy duże liście, a uchwyt, przez który przeciągnęłam sznurek do zawieszenia, ma kształt robaczka  😀  Karmnik ma wysokość 24 cm plus uchwyt ok. 5 cm, szerokość 18 cm.  

Karmnik ozdobiłam jeszcze naklejając kilka kwiatków wykrojonych z gliny foremkami do ciastek. Na zdjęciu poniżej widać świeżo ulepiony karmnik, który po wyschnięciu został wypalony na biskwit i dopiero wtedy mogłam go poszkliwić.


Zależało mi na tym, żeby karmnik nie rzucał się za bardzo w oczy, więc postawiłam na szkliwa w neutralnych kolorach ziemi: rudości, brązy i zielenie na karmniku ładnie komponują się z jesienno-zimowymi barwami ogrodu.


Karmnik szczególnie spodobał się sikorkom, które tłumnie go odwiedzają. Być może skusiły je tłuściutkie ziarna słonecznika, które mój mąż systematycznie im sypie 😉Glina G&S 474, szkliwa proszkowe TC 7912 Miodowożółte, TC8551 Oleander, TC 7964 Mandarin, CQ 24204 Słonecznik


Pozdrawiam serdecznie

3 komentarze :

  1. Podoba mi się, jak dbasz o estetykę i detale, dodając kwiatki z gliny, które idealnie komponują się z barwami ogrodu. Neutralne szkliwa ziemi naprawdę tworzą harmonię z jesienno-zimową paletą kolorów. To doskonały przykład, jak można połączyć funkcjonalność z estetyką, aby stworzyć coś pięknego i przyjaznego dla przyrody.

    OdpowiedzUsuń