czwartek, 9 listopada 2023

Cieplutki sweter z ozdobną linią raglanu - opis wykonania


W swojej "przydasiowej szafie" znalazłam dwa motki po 100 g włóczki w kolorze ecru Lanos Alpacana Super Fine zawierającej w swoim składzie 60% wełny i alpaki. Dokupiłam 5 motków Dropsa Soft Tweed w kolorze marcepana i z tego melanżu zrobiłam sobie cieplutki i mięciutki sweter, w sam raz na nadchodzące chłody.

 


 

Sweterek jest prościutki, jego jedyną ozdobą są linie raglanu, które układają się w rzędy gwiazdek. Wydziergałam go na drutach nr 8, więc powstał bardzo szybko.


 
 
SWETER RAGLANOWY
na drutach nr 8
rozmiar 40
 skrócony (baaardzo 😉) opis wykonania
 
 
 
Próbka 10 x 10 cm = 13 o. x 16 rz.
 
Rozpoczęłam nabierając 76 oczek i przerobiłam na okrągło 4 cm ściągaczem  1 o. prawe, 1 o. lewe na drutach nr 6.

Następnie rozdzieliłam oczka wg schematu poniżej, zakładając 4 markery. 

 

Od tego momentu dziergałam  na drutach nr 8 oczkami prawymi. Linię raglanu tworzą 3 oczka przed i 3 oczka za markerem. W co czwartym rzędzie z każdych 3 oczek z linii raglanu zrobiłam 5 oczek, powiększając tym samym obwód swetra. Powstawał wzorek przypominający gwiazdeczki. 

Jest parę filmików na YouTube, w których pokazane jest, jak zrobić takie gwiazdeczki, np. ten: https://www.youtube.com/watch?v=yo6QsOg6CvU

Sweter ma 4 linie raglanu, w co 4 okrążeniu dodałam w każdej z tych linii po 4 oczka. Oznacza to, że w co czwartym okrążeniu obwód zwiększał się o 16 oczek. 

Zrobiłam 9 motywów z gwiazdkami x 16 oczek dodanych w każdym, czyli dodałam 144 oczka.

Na drutach miałam więc 76 oczek nabranych na początku plus 144 oczka dodane = 220 oczek, ilustruje to schemat poniżej:

W tym momencie oddzieliłam rękawy od korpusu - na druty pomocnicze przełożyłam po 49 oczek (43 oczka rękawa plus po 3 oczka z jednej i drugiej strony linii raglanu).

Korpus swetra przerabiałam dalej na okrągło prawymi oczkami, dodając po 4 oczka pod pachą. Po przełożeniu rękawów na druty pomocnicze przerabiałam więc: 55 oczek tyłu, 3 oczka z linii raglanu, 4 oczka dodane, 3 oczka z raglanu 55 oczek przodu, 3 oczka z raglanu, 4 oczka dodane, 3 oczka z raglanu.

Przerabiałam w ten sposób 130 oczek na okrągło na wysokość 24 cm licząc od pachy, następnie na drutach nr 6 zrobiłam 7 cm ściągacza, zakończyłam.

Teraz wróciłam do rękawów - na drucie miałam 49 oczek, w korpusie swetra pod pachą dobrałam wcześniej 4 oczka i w tym miejscu wkłuwając się w pachę korpusu nabrałam dość ciasno łącznie 9 oczek, starając się je rozmieścić tak, żeby uniknąć widocznych dziurek pod pachą. Przerabiałam te 58 oczek, a po ok. 5 cm zaczęłam równomiernie gubić oczka. Włożyłam marker pomiędzy oczkami w miejscu, które wyznacza wewnętrzną linię rękawa i po obu stronach tej linii w gubiłam po 1 oczku (czyli w okrążeniu 2 oczka).  Gdy rękaw osiągnął wymaganą długość miałam 36 oczek, przerobiłam je ściągaczem na drutach nr 6 na wysokość 6cm.

W ten sam sposób zrobiłam drugi rękaw. 
 

Rozpiska jest bardzo ogólna, zrobiłam ją głównie dla siebie, bo pewnie zrobię jeszcze taki sweterek, tylko z innej włóczki. Jeśli jednako komuś przydadzą się moje notatki, to będzie mi bardzo miło.  Gdyby były potrzebne jakieś dodatkowe informacje, piszcie pytania w komentarzach albo mailowo - chętnie odpowiem 😊

 


 

 Użyte włóczki: 


 


Pozdrawiam serdecznie

2 komentarze :

  1. Jesteś bardzo wszechstronnie uzdolnioną osóbką i do tego chcesz się dzielić wiedzą ,podziwiam i życzę dużo czasu na rozwijanie Twoich pasji. Serdecznie pozdrawiam Ania

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aniu, bardzo dziękuję za miłe słowa ❤ Również cieplutko pozdrawiam 🥰

      Usuń