niedziela, 16 czerwca 2024

Dwie małe miseczki na orzeszki


Ulepiłam dwie bliźniacze miseczki z koronkowym wzorkiem na zewnątrz. Miseczki nie są duże, mają  13 cm średnicy i 7 cm wysokości, więc idealnie mieszczą się w dłoni. Będą to więc pewnie kolejne miseczki na orzeszki.
 
 

 
Bardzo lubię pewien szybki i efektowny sposób formowania naczyń ceramicznych, którego użyłam w tym przypadku. Do miseczki, która będzie stanowiła formę, wkładam szydełkową serwetkę. Z rozwałkowanego płata gliny odrywam spore kawałki i układam na koronce we wnętrzu miseczki. Dociskam glinę do ścianek naczynia, zacieram miejsca łączenia i wygładzam wnętrze. Krawędź miseczki można obciąć i wygładzić, żeby była równa. Ja jednak wolę takie poszarpane, surowe brzegi.
 

Zewnętrzną stronę miseczek pokryłam czarną angobą, a następnie wytarłam wilgotną gąbką. Angoba wypełniła wszystkie zagłębienia i ładnie podkreśliła koronkowy wzór.

Wewnątrz miseczek zastosowałam szkliwo, które miało być grafitowe, ale po wypale okazało się, że ma brązowe, takie bardziej bursztynowe przebłyski. Dla mnie to jest bardzo ciekawy efekt i podoba mi się jeszcze bardziej niż jednolity grafitowy kolor.


 
Glina G&S nr 254, szkliwo proszkowe Grafit błyszczący CQ21004, szkliwo transparentne matowe TC7802, angoba czarna

 

 Pozdrawiam serdecznie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz