piątek, 24 marca 2023

Kolorowa miseczka ceramiczna w technice nerikomi

 

Nerikomi to japońska technika tworzenia ceramiki w wielu kolorach gliny. Glinę miesza się, tworząc marmurkowe abstrakcyjne wzorki lub lepi się precyzyjne kolorowe wzorki w wałeczkach - podobnie jak w płaskich okrągłych lizakach z kwiatkiem (pamiętacie?), albo szklanych koralikach millefiori. 

 

Tę niewielką miseczkę o nieregularnych brzegach ulepiłam tylko (lub aż 😉) z czterech kolorów gliny o podobnych właściwościach. Chodzi o to, że każdy z kolorów gliny powinien kurczyć się podczas suszenia w możliwie zbliżonym stopniu i tempie, jak pozostałe, co pozwala zminimalizować ryzyko pękania w miejscach łączenia gliny.

 

Z gliny ulepiłam kolorowe wałeczki, które pocięłam na plastry. Ułożyłam je płasko jeden obok drugiego, a następnie przez ściereczkę rozwałkowałam delikatnie tak, żeby plastry się połączyły. Nie przycinałam brzegów, zostawiłam je takie nieregularne, jak wyszły spod wałka.  

 

Surowa miseczka po wyschnięciu miała kolory takie, jak na zdjęciu powyżej po lewej stronie. Po prawej stronie widać miseczkę po pierwszym wypale, czyli wypaloną na biskwit. Najbardziej widoczna jest zmiana koloru w przypadku gliny czerwonej, która przed wypałem była żółta 😳

Miseczkę poszkliwiłam transparentnym błyszczącym szkliwem, które po wypale jeszcze bardziej uwydatniło kolory gliny.

Miseczka jak wspomniałam jest nieduża, ma około 18 cm średnicy, będzie idealna na orzeszki czy migdałki do pochrupania 😋 (prawda Aniu? 😘)


Glina G&S nr 254, 354, 356, 371, szkliwo TC 7951 


Pozdrawiam serdecznie

1 komentarz :

  1. Z przyjemnością czytam Twoje wpisy o glinie. Sporo się uczę. Misa, talerz jest wspaniała.

    OdpowiedzUsuń