niedziela, 22 listopada 2020

Jak zrobić gwiazdkę składaną z pasków tkaniny?

Pamiętacie składane gwiazdki, które robiło się kiedyś z pasków papieru? Ja uczyłam się je robić w czasach, gdy używało się dalekopisu (czy ktoś pamięta co to było za urządzenie?) i w dużej ilości dostępne były perforowane paski, na których utrwalany wcześniej był tekst. Te paski miały idealną szerokość, papier był dość trwały, a przede wszystkim nie było takich pięknych jak dziś gotowych ozdób, więc wszyscy w okolicach Świąt Bożego Narodzenia robili gwiazdki :)

 

 

Tym razem zrobiłam gwiazdki nie z papieru a z pasków kolorowych tkanin bawełnianych. Jak zrobić takie gwiazdki, nazywane czasem gwiazdkami origami? To bardzo proste, zaraz Wam pokażę.

 

JAK ZROBIĆ GWIAZDKI SKŁADANE Z PASKÓW TKANINY?

 

Wybierz tkaniny bawełniane w dowolnych kolorach. Na początku warto wybrać 4 różne kolory (wzory), wtedy łatwiej będzie zorientować się gdzie który pasek przełożyć.
 

Do wykonania jednej  gwiazdki potrzebne będą cztery kawałki tkaniny o wymiarach 8 x 30cm.


Każdy kawałek tkaniny złożyć na pół wzdłuż dłuższego boku i zaprasować żelazkiem. Następnie obie krawędzie złożyć w połowie do środka i ponownie zaprasować. Otrzymamy paski składające się z czterech warstw tkaniny o wymiarach 2 x 30cm.
 
 
Złożyć każdy z pasków tak, żeby jedna część była o ok. 4cm dłuższa od drugiej. Przepleść je w sposób pokazany na zdjęciu.
 
 
Przesunąć równomiernie wszystkie 4 paski, tak żeby utworzył się dość ścisły kwadrat.
 
 
Odwrócić kwadrat z wystającymi paskami na drugą stronę. Pierwszy z pasków przełożyć na drugą stronę (zobacz na zdjęciu 6). Przełożyć drugi pasek, po nim trzeci, a czwarty pasek wsunąć pod pierwszy.
 

Teraz robimy ramiona gwiazdki. Pierwszy pasek złożyć  szpic jak na zdjęciu.


Trójkąt złożyć na pół do wewnątrz.


Pozostałą część paska wsunąć do środka kwadracika pod trójkątem. Jeśli pasek wystaje, to go obciąć. Na zdjęciu powyżej widać pierwsze ramię gwiazdki.


W ten sam sposób wykonać kolejne trzy ramiona gwiazdki.


Odwrócić gwiazdkę na drugą stronę i wykonać kolejne cztery ramiona gwiazdki.


No i gwiazdki gotowe! Każdą gwiazdkę można przeprasować żelazkiem z parą. Do jednego ramienia przy pomocy grubej igły przymocować zawieszkę do powieszenia gwiazdki na choince.


Ja planuję zrobić więcej gwiazdek i wykorzystać część z nich jako ozdobę opakowania prezentów świątecznych :)


Przypominam, że na głównej stronie bloga, w lewej kolumnie jest przypięty post z  inspiracjami świątecznymi. Zebrałam w nim wszystkie prace, które wykonałam na przestrzeni ostatnich lat, w różnych technikach i o różnym stopniu trudności. Co roku post jest aktualizowany, więc mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie :)


Pozdrawiam serdecznie1 komentarz :

  1. Piękne i bez szycia! Te świąteczne materiały dodają gwiazdkom dodatkowego uroku.

    OdpowiedzUsuń