poniedziałek, 27 marca 2017

Jak uszyć zajączka - woreczek na wielkanocne prezenty?Kiedy zobaczyłam u Judith woreczki z uszami, które przypominają zajączki, postanowiłam uszyć podobne i podarować na Wielkanoc pewnej trójce rodzeństwa. W woreczkach jak się okazało mieści się całkiem sporo czekoladowych jajeczek i innych słodkości :)

A że zrobiłam trochę zdjęć, to niejako przy okazji powstał tutorial w polskiej wersji. 


Od czego zacząć?


Przygotuj kawałki kolorowych tkanin bawełnianych i wąską wstążeczkę lub tasiemkę w pasującym kolorze. Schemat, który znajdziesz na samym dole tego postu wydrukuj w formacie A4. Możesz oczywiście zmniejszyć albo zwiększyć format jeśli potrzebujesz woreczka w innym rozmiarze.


Wykrój ze złożonego jak na schemacie materiału prostokąt o wymiarach 22 x 17cm (po rozłożeniu 44 x 17cm). Będzie to wierzchnia strona woreczka. Drugi taki sam prostokąt wykrój z innej tkaniny w pasującym kolorze. Wytnij również po 2 pary uszu z dwóch różnych tkanin.


Zszyj uszy pozostawiając niezaszyty dół, zetnij czubek i natnij tkaninę prostopadle do linii szycia uważając, żeby nie  przeciąć szwu. Dzięki temu uszka po przewróceniu na prawą stronę będą się ładnie układały.

Uwaga
Uszka pierwszego zajączka szyłam z dość sztywnych tkanin, więc po uszyciu ładnie sterczały. Przy drugim zajączku okazało się, że tkanina jest zbyt wiotka i uszka oklapły. Dlatego do uszek dwóch następnych zajączków włożyłam odrobinę wypełnienia do poduszek (silikonowej kulki). Ale myślę, że równie dobrze można przed wycięciem uszek naprasować na tkaninę flizelinę lub uszyć uszka z podwójnie złożonego materiału, żeby były sztywniejsze. 


Przewróć uszy na prawą stronę, rozprasuj. Dół uszu podwiń do środka i zaprasuj.


Prostokąty przeznaczone na wierzch i podszewkę woreczka złóż na pół prawą stroną do środka. Od góry z obu stron odmierz 6cm i oznacz te miejsca szpilkami (na schemacie te miejsca są zaznaczone poprzecznymi kreseczkami). Zszyj boki woreczków do miejsc zaznaczonych szpilkami.


Woreczki po uszyciu są płaskie. Żeby nadać woreczkom objętości, boczny szew połóż na linii złożenia materiału na dnie woreczka, powstanie trójkąt, który przeszyj prostopadle, do szwu bocznego. Im dalej od czubka trójkąta będzie szew, tym woreczek będzie bardziej pękaty. Ja uznałam, że odległość 3cm wystarczy.


Tak samo przeszyj drugą stronę woreczka. Na zdjęciu poniżej widać lepiej sposób złożenia woreczka i przeszycia rogów.  W taki sam sposób uszyj drugi woreczek.


Górne części obu woreczków złóż prawymi stronami do siebie i zepnij szpilkami.


Zszyj dookoła pozostawiając z jednej strony ok. 5cm niezaszyte. Przez ten otwór przewróć woreczki na prawą stronę.


Wsuń jeden woreczek w drugi, zaprasuj boki i górną krawędź.


Górną krawędź z jednej strony złóż na pół, zepnij szpilkami i przeszyj, starannie zabezpieczając brzegi.


Górną krawędź drugiej strony woreczka złóż na pół, ułóż uszka i zepnij szpilkami. Przeszyj starannie, zwracając uwagę, żeby przestębnować wszystkie warstwy materiału. W ten sposób zaszyjesz otwór przez który przewinęłaś woreczek na prawą stronę i otwory w dolnej części uszek.


Przygotuj dwa kawałki wstążki atłasowej albo tasiemki w pasującym kolorze o długości po ok. 40cm.Przy pomocy agrafki wciągnij tasiemkę w tunel jednej strony woreczka a następnie w drugi tunel i zawiąż oba końce. Drugą tasiemkę przeprowadź przez tunele w drugą stronę, tak żeby wiązanie wypadło z drugiej strony.


Pociągnij za tasiemki, góra woreczka się zmarszczy i powstanie zajączek ze sterczącymi uszkami :)


Schemat uszatego woreczka po kliknięciu powiększy się. Można go pobrać i wydrukować w dowolnym rozmiarze.Pozdrawiam  serdecznie

7 komentarzy :