poniedziałek, 14 kwietnia 2014

Ale się u mnie przed Świętami zakurzyło ;)

Zakurzyło się aż miło ;) I to wcale nie dlatego, że nie dbam o porządek, a z powodu kur i kokoszek, które powstały w ostatnich dniach :)

O wykroju i świetnym tutorialu Savannah pisałam już w poprzednim poście. A teraz po prostu pokażę, co uszyłam :)


I jeszcze pamiątkowe zdjęcie "rodzinne" - kury na grzędzie ;)


W "temacie kur" nie powiedziałam jeszcze ostatniego słowa! Na dokarmianie czeka jeszcze kilkanaście uszytych kokoszek :)

czwartek, 10 kwietnia 2014

Kury i jaja czyli wielkanocnego szycia ciąg dalszy

Wielkanocne szycie trwa w najlepsze. Na blogu Savannah prowadzącej bloga House of baba Jaga znalazłam bardzo przystępny tutorial z wykrojem uroczej kokoszki. Przygotowałam sobie ten wykrój w trzech rozmiarach. Savannah pisze, że z wykroju w rozmiarze 16 cm  kury będą dość duże. Przygotowałam więc jeszcze wykrój 13 cm i 10 cm na średnią kurkę i taką całkiem małą :)

Na początek uszyłam kurkę dużą i średnią. 


Savannah pisze, że w zależności od tego, w którą część wszyjemy dziobek i grzebyk, otrzymamy kurkę tłuściutką i krótszą lub chudszą i dłuższą. Wypróbowałam obie wersje - obie mi się podobają :)

  
Kurki wypełniłam wkładem poduszkowym, a na dno każdej przed zaszyciem wsypałam sporą garść ryżu. Dzięki temu kurki stoją stabilnie i nie przewracają się. 


Przykleiłam kurkom ruchome oczka i... gotowe!


Kurki szyje się bardzo przyjemnie, nie trzeba się dokładnie trzymać szablonu a i tak wyjdą bardzo ładnie :)


Oprócz tych dwóch gotowych kurek mam jeszcze 24 sztuki o różnym upierzeniu ;) Jeszcze są ślepe i głodne, ale mam nadzieję, że w weekend uda mi się je wykończyć i sfotografować, zanim polecą w świat :)


A w międzyczasie uszyłam jeszcze 4 podkładki w kształcie jajek.


Są większe od podkładek, które szyłam wcześniej - takie bardziej podwieczorkowe. Na takiej podkładce zmieści się deserowy talerzyk i filiżanka.


Podkładki są uszyte z ciętych ze skosu pasków o szerokości 5 cm, przy czym każdy pasek jest zszyty z wąskich paseczków różnokolorowych tkanin.Miałam nadzieję, że uda mi się wykończyć przynajmniej jedno pudełko ze ścinkami - ale jeszcze mi ich sporo zostało ;)


A lewa strona podkładek wygląda tak:

Przypominam jeszcze o akcji Szczecin Szyje Patchworki. Zbieramy środki na zorganizowanie warsztatów  patchworków!! Gorąco zachęcam do wspierania projektu!! Każdy darczyńca otrzyma nagrodę! Więcej informacji na stronie wspieram.to

https://wspieram.to/1318-szczecin-szyje-patchworki.html


środa, 9 kwietnia 2014

Pierwsze urodziny grupy SZCZECIN SZYJE!

Ale ten czas szybko leci! Wydaje się, że to było tak niedawno - pierwsze spotkanie grupy pasjonatek szycia ze Szczecina i okolic. A tu proszę - właśnie wczoraj grupa Szczecin Szyje obchodziła swoje pierwsze urodziny!

Szczecin Szyje to entuzjaści szycia, dziergania i tworzenia pięknych rzeczy. Ta nieformalna grupa powstała w kwietniu 2013 i po roku liczy ponad 250 pań i panów. W ramach grupy motywujemy się, uczymy wzajemnie, rozwijamy swoje pasje i dzielimy się pomysłami. W ślad za Szczecinem pomysł na zakładanie szyciowych klubów rozszerzył się w całej Polsce. W tej chwili działa 20 grup w największych miastach Polski. 

Grupa prowadzi blog http://szczecinszyje.blogspot.com - zachęcam do odwiedzenia! Może znajdziesz tam inspirację szyciową? A może przyłączysz się do comiesięcznej zabawy SAL?

Oczywiście na urodzinach nie mogło zabraknąć tortu! Był więc tort, i to jaki :) Ze starym Singerem, guzikami, szpulkami i szpileczkami :) Wszystko jadalne!


Widać  nawet pikowanie na "tkaninie" pod stopką maszyny :)


Spotkanie było świetną okazją aby wypić kawkę i zjeść torcik miłym towarzystwie, pogadać, zaprezentować swoje dzieła i spotkać inne szyjące osoby z okolicy.

PLAN IMPREZY:
- świętowanie 1szych urodzin naszej grupy (data założenia grupy Szczecin Szyje to 7.04.2013 a bloga - 18.04.2013)
- krawieckie swap party,
- podziwianie wytworów handmade uczestników spotkania,
- wybór rzeczy do szycia na naszych warsztatach krawieckich,
- tort, ploteczki, kawka i integracja.

Wszystkie punkty programu zostały zrealizowane, co uwieczniła na zdjęciach Karolina z B-craft.

 


A na koniec zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie grupowe :)


Przy okazji postu urodzinowego nie mogę nie wspomnieć o bardzo fajnej inicjatywie grupy Szczecin Szyje pod hasłem Szczecin Szyje Patchworki! 


Wczoraj ruszył nasz projekt na Wspieram.to  


Organizatorzy chcą zebrać środki na organizację warsztatów patchworkowych w Szczecinie. Jak pomóc w realizacji naszego celu? Jest kilka możliwości:
- wpłać pieniądze na stronie Wspieram.to - za każdy datek jest nagroda!
- udostępnij info o naszym projekcie na Facebooku, blogach, forach, itp,
- opowiedz o sprawie znajomym, rodzinie i współpracownikom
- zainteresuj tematem media, zarówno te internetowe jak i tradycyjne
Podczas warsztatów zostaną przerobione następujące zagadnienia: dobór tkanin i wypełnienia, krojenie i zszywanie bloczków, pikowanie i wszywanie lamówek. Kulminacją zajęć będzie uszycie kołderki patchworkowej, która zostanie przekazana Fundacji Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych ul. Powstańców Wielkopolskich 66/68 w Szczecinie.
 
Zobaczcie, jak przebiegały pierwsze warsztaty szyciowe, podczas których uczestniczki uszyły sukienki:Zachęcam Was gorąco do wspierania projektu Szczecin Szyje Patchworki!! Pamiętajcie - liczy się każda złotówka ;) !!!