wtorek, 3 lipca 2018

Jak zrobić fusetkę czyli lawendowe wrzeciono?Określenie "fusetka" pochodzi od francuskiego słowa "fusettes" - wrzecionko. Lawendowa fusetka, czyli lawendowe wrzecionko (fusettes de lavande), to oryginalna dekoracja, która wywodzi się ze słynącej z upraw lawendy Prowansji. 

W misternej plecionce z atłasowej wstążeczki ukryty jest bukiet kwiatów lawendy. Pozwala to zachować i poczuć zniewalający zapach lawendy nawet zimą. Wystarczy delikatnie ścisnąć w dłoniach zasuszone wrzeciono, by poczuć w nozdrzach zapach lawendy ogrzanej letnim słońcem :)

Warto wykonać samodzielnie lawendowe wrzeciona, które są nie tylko efektowną ozdobą. Można je  umieścić w szafie, żeby skutecznie odstraszały mole, można je powiesić w samochodzie jako odświeżacz powietrza,  wstawić do wazonu w ramach aromaterapii, bo zapach lawendy uspokaja, relaksuje i wprawia w dobry nastrój. Można też komuś sprawić przyjemność obdarowując go takim niezobowiązującym, ręcznie zrobionym drobiazgiem.

Zachęciłam Was do samodzielnego zrobienia lawendowego wrzeciona? To do dzieła!

Będziemy potrzebować gałązek kwitnącej lawendy ściętych w suchy, słoneczny dzień. Najlepiej z ogródka albo działki, bo w gruncie lawenda dobrze się rozrasta i ma wiele mocno wyrośniętych pędów. W ostateczność i może być lawenda z doniczki, ale wtedy pewnie trzeba będzie ogołocić cały krzaczek.Na jedno wrzeciono potrzebne będą długie łodygi lawendy z kwiatostanami. Po ścięciu warto odłożyć lawendę chociaż na godzinę, żeby gałązki lekko zmiękły i nie łamały się podczas zginania. 

Ja do wykonania poniższego wrzeciona użyłam 45 gałązek i przeplatałam po 3 łodyżki. Można przeplatać co 2 łodyżki (i dać np. 26 gałązek) lub co 1 łodyżkę (wtedy wystarczy np. 13 gałązek). 

Generalnie zasady są takie: 
- im więcej łodyżek i im dłuższych łodyżek użyjemy, tym większe będzie wrzeciono,
- liczba grup łodyżek musi być nieparzysta, wtedy będzie można wykonać przeplatankę ruchem spiralnym od góry do dołu wrzeciona. 

Przykładowo ja użyłam 45 łodyżek plecionych w grupach po 3. Sprawdzamy 45:3 = 15, więc jest nieparzyście. Jeśli weźmiemy 26 łodyżek plecionych po 2 gałązki to 26:2 = 13, czyli jest ok.Długie gałązki należy oczyścić z listków i drobnych kwiatków rosnących pod kwiatostanem. Ułożyć w bukiecik i związać gumką tuż pod kwiatostanami. Ta druga gumka na dole nie jest potrzebna, założyłam ją na chwilę do zdjęcia, żeby pokazać ładne, równe łodyżki.Z krótkich pędów lawendy zrobić dodatkowy pękaty bukiecik, spiąć gumką, obciąć łodyżki tuż pod gumką i na razie odłożyć na bok.Do bukiecika z długimi gałązkami przywiązujemy wąską tasiemkę atłasową w wybranym kolorze. Ja użyłam jasnofioletowej wstążeczki o szerokości 5mm. Będzie potrzebne około 3 metry tasiemki. Piszę około, bo wszystko zależy od rozmiaru wrzeciona i tego, jak ciasno będziemy oplatać łodyżki.Teraz chwytamy bukiecik odwrócony "do góry nogami" za kwiatki i delikatnie zaginamy łodyżki w dół (w moim przypadku po 3). Robimy to delikatnie, z wyczuciem, żeby złamać łodyżek.Zagięte łodyżki na bieżąco oplatamy wstążką - na przemian 3 łodyżki nad wstążką, 3 łodyżki pod wstążką. Krótki koniec zawiązanej wstążki chowamy w bukieciku kwiatków,
Dzięki nieparzystej ilości grup łodyżek, w drugim okrążeniu plecionka mija się nam i już nie widać, gdzie był początek.
Po zrobieniu dwóch okrążeń odwracamy plecionkę gałązkami do góry, rozgarniamy kwiatki na boki i w środek wkładamy przygotowany wcześniej mały bukiecik lawendowych kwiatków z obciętymi łodyżkami.Staramy się włożyć ten bukiecik jak najgłębiej, tak żeby czubek wrzeciona był wypełniony.Opuszczamy łodyżki na dół i dalej przeplatamy wstążeczkę naciągając ją przy tym.Staramy się oplatać dość ściśle, żeby nie było widać kwiatków i żeby wstążeczka nie była luźna, bo po wyschnięciu lawendy wrzeciono lekko się skurczy.Najpierw plecionka będzie się rozszerzać, a po przekroczeniu mniej więcej połowy wysokości bukiecika zacznie się zwężać i przybierać kształt wrzeciona. Jest już coraz ciaśniej, więc w tym momencie zaczynamy przeplatać co dwie łodyżki, trzecią zostawiamy w środku razem z kwiatkami.Ostatnie dwa okrążenia przeplatamy co jedną gałązkę, dwie pozostałe zostają w środku wrzeciona.Kończymy zaplatanie wrzeciona ściśle owijając kilkakrotnie wstążeczkę wokół pozostałych łodyżek. Zawiązujemy na kokardkę. Pozostaje nam jeszcze przyciąć równo łodyżki i ... gotowe :) Możemy pleść następne wrzeciono, bo na jednym na pewno się nie skończy.


Do zrobienia lawendowych wrzecion możemy użyć wstążek w dowolnym kolorze, chociaż ja po różnych kolorystycznych eksperymentach, najchętniej robię wrzeciona ze wstążek w odcieniach fioletu i ewentualnie ecru.


Co jeszcze można zrobić z lawendy? Pisałam o tym w poście lawendowe żniwa w moim ogródku, zobaczcie :)Pozdrawiam serdecznie

5 komentarzy :

 1. Opisałaś bardzo dokładnie, krok po kroku, jak to zrobić. Dziękuję :)
  Trzeba teraz skosić lawendę i do pracy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jest Gosiu, do pracy! A satysfakcja z własnoręcznie zrobionego lawendowego wrzeciona będzie ogromna :)

   Usuń
 2. Uwielbiam lawendę, jej kolor i ten uroczy zapach. W tym roku udało mi się kupić spore naręcze lawendowych gałązek, ale niestety tylko je ususzyłam i umieściłam w lnianych woreczkach. Może w następnym roku skorzystam z Twojego szczegółowego opisu i też zrobię sobie taką fajną lawendową "kolbę" :). Pozdrawiam serdeczie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lawenda ścięta na początku lipca powinna zakwitnąć powtórnie,więc może uda Ci się jeszcze w tym roku zdobyć lawendowe gałązki? Przesyłam serdeczności :)

   Usuń
 3. Przepiękne,dziękuję, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń