czwartek, 26 lipca 2018

Leżaczek - nosidełko dla lalki (szablon + opis)


Dla dwuletniej Martynki, a właściwie dla jej lalki, uszyłam mięciutki leżaczek - nosidełko. Nie znalazłam żadnego wykroju na takie nosidełko, wiedziałam tylko, że lala ma 35cm długości.

Wycięłam więc z papieru prostokąt o wymiarach 45 x 25cm i obrysowując krawędź talerza obiadowego zaokrągliłam rogi. Wycięłam również pas o wysokości 22cm i długości równej obwodowi owalu (długość pasa będzie zależała od tego, jak bardzo będzie zaokrąglona podstawa, trzeba to po prostu zmierzyć). Mniej więcej w połowie długości przycięłam pas do wysokości 12cm robiąc łagodne przejście. W ten sposób powstał widoczny na zdjęciu wyższy "zagłówek".Skroiłam dno i boki nosidełka dwa razy z tkaniny i dwa razy z silikonowego ocieplacza. Najpierw uszyłam dno leżaczka. Ułożyłam "kanapkę": tkanina - ocieplacz - ocieplacz - tkanina, spięłam i przepikowałam w kratkę.


Pasy na obrzeże nosidełka złożyłam prawymi stronami do siebie i zszyłam górną krawędź. Następnie szwem zamknęłam obwód. W środek włożyłam dwie warstwy ocieplinki, spięłam szpilkami i przestębnowałam obwód na wysokości ok. 6cm od dołu. Przypięłam boki do dna nosidełka i zszyłam, a następnie szew oblamowałam paskiem wyciętym ze skosu z tej samej tkaniny. Po odwróceniu szew chowa się w środku nosidełka, dzięki lamówce właściwie nie widać szwu.

Zewnętrzny brzeg leżaczka obszyłam jeszcze taśmą z malutkimi pomponikami, którą odprułam kiedyś z nienoszonej już chustki ;)


Jeszcze tylko uszyłam dwa paski o szerokości 2,5cm i długości 26cm i przyszyłam je do leżaczka od strony wewnętrznej, jednocześnie maskując miejsce przyszycia guzikami.


Do nosidełka uszyłam także pikowany materacyk, który po włożeniu dodatkowo usztywnił dno. No i oczywiście pościel - prześcieradło, półokrągłą poduszkę ozdobioną haftowaną falbanką i cienką kołderkę.Tak przedstawia się cały komplet. A z braku lalki, do zdjęcia pozuje za duży królik ;)))
Prezent już dotarł do Martynki, laleczka mieści się w nosidełku wygodnie. I wiem, że lala po spacerze w wózeczku na dworze, kładzie się spać do leżaczka :)

Poniżej zamieszczam szablon leżaczka, wydruk można powiększyć na ksero i dostosować do wielkości lalki.
Pozdrawiam serdecznie

1 komentarz :

  1. Śliczny,patrzę na niego z łezką w oku bo kiedyś uszyłam podobny dla lali mojej córci.Dziś córcia ma dwadzieścia jeden lat i tak myślę kiedy to zleciało.Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń